Licensed to AllTrax Timing - Contractor License           Hy-Tek's Meet Manager
             Heartland Collegiate Athletic Conference - 4/29/2006              
                          Track & Field Championships                          
                                 Defiance,Ohio                                 
                               Performance List                                
 
Event 1  Women 100 Meter Dash Prelims
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed relim Time
===============================================================================
Anderson University           
  1  Furr, Danielle                SO Anderson U.           12.70 
  2  Nagy, Amanda                  JR Anderson U.           12.70 
Bluffton University           
  1  Binkley, Sarah                FR Bluffton              13.66 
Hanover College               
  1  Burgess, Kylie                FR Hanover Coll.         13.38 
  2  Wilson, Rebekah               SO Hanover Coll.         13.94 
Manchester College            
  1  Clifford, Taylor              SO Manchester               NT 
  2  Kane, Becca                   SR Manchester            13.17 
  3  Varnes, Rebecca               SO Manchester            13.48 
Mount St Joseph Women
  1  George, Kristen               FR Mt. St. Joseph        13.90 
  2  Perry, Erica                  FR Mt. St. Joseph        15.60 
Rose-Hulman Institute of Tech 
  1  Stephney, Sarita              FR Rose-Hulman           12.99 
 
Event 3  Women 200 Meter Dash Prelims
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed relim Time
===============================================================================
Anderson University           
  1  Arnold, Whitney               JR Anderson U.           27.54 
  2  Furr, Danielle                SO Anderson U.           26.88 
  3  Nagy, Amanda                  JR Anderson U.           26.11 
Bluffton University           
  1  Binkley, Sarah                FR Bluffton              28.23 
Hanover College               
  1  Wilson, Rebekah               SO Hanover Coll.         28.98 
Manchester College            
  1  Clifford, Taylor              SO Manchester               NT 
  2  Kane, Becca                   SR Manchester            27.34 
  3  Varnes, Rebecca               SO Manchester            27.47 
Mount St Joseph Women
  1  Babel, Emily                  FR Mt. St. Joseph        27.04 
  2  Perry, Erica                  FR Mt. St. Joseph        32.04 
Rose-Hulman Institute of Tech 
  1  Stephney, Sarita              FR Rose-Hulman           26.85 
 
Event 5  Women 400 Meter Dash Finals
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed     Finals
===============================================================================
Anderson University           
  1  Arnold, Whitney               JR Anderson U.         1:02.91 
  2  Mark, Brooke                  FR Anderson U.         1:04.72 
  3  Nixon, Sarah                  FR Anderson U.         1:01.84 
Bluffton University           
  1  Mangrum, Chantel              SO Bluffton            1:05.79 
  2  Smith, Ashley                 SO Bluffton            1:03.36 
Franklin College              
  1  Elam, Ashley                  JR Franklin Coll.      1:05.28 
  2  Ford, Ericka                  FR Franklin Coll.           NT 
  3  Weber, Elisheva               FR Franklin Coll.      1:05.78 
Manchester College            
  1  Gipson, Ashton                FR Manchester          1:02.66 
  2  Phillips, Stephanie           SO Manchester          1:03.34 
Mount St Joseph Women
  1  Babel, Emily                  FR Mt. St. Joseph      1:00.02 
Rose-Hulman Institute of Tech 
  1  Bishel, Alissa                JR Rose-Hulman         1:04.31 
 
Event 7  Women 800 Meter Run Finals
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed     Finals
===============================================================================
Anderson University           
  1  Cochran, Abigail              FR Anderson U.         2:31.93 
  2  Noonan, Maggie                SR Anderson U.         2:15.59 
  3  VanSkyock, Nicole             JR Anderson U.         2:27.16 
Franklin College              
  1  Kunz, Jackie                  FR Franklin Coll.      2:33.72 
  2  Sanders, Leah                 SO Franklin Coll.      2:32.98 
Hanover College               
  1  Cooper, Aislinn               FR Hanover Coll.       2:28.98 
Manchester College            
  1  Flanders, Becca               JR Manchester          2:28.59 
  2  Gipson, Ashton                FR Manchester          2:27.44 
  3  Phillips, Stephanie           SO Manchester          2:24.83 
Mount St Joseph Women
  1  Damman, Gina                  SO Mt. St. Joseph      2:26.31 
  2  Smith, Amanda                 FR Mt. St. Joseph      2:44.94 
Rose-Hulman Institute of Tech 
  1  Hecker, Mandy                 SR Rose-Hulman         2:18.99 
  2  Lundahl, Amanda               FR Rose-Hulman         2:31.63 
  3  Rogers, Melissa               FR Rose-Hulman         2:35.17 
 
Event 9  Women 1500 Meter Run Finals
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed     Finals
===============================================================================
Anderson University           
  1  Lash, Laura                   JR Anderson U.         5:01.18 
  2  Loerop, Jenny                 JR Anderson U.         5:16.32 
  3  Noonan, Maggie                SR Anderson U.         4:43.56 
  4  VanSkyock, Nicole             JR Anderson U.         5:03.34 
Bluffton University           
  1  Habrun, Brooke                FR Bluffton            6:02.78 
Franklin College              
  1  Hamlin, Julie                 SR Franklin Coll.      5:37.10 
  2  Patterson, Lauren             SO Franklin Coll.      5:21.72 
Manchester College            
  1  Flanders, Becca               JR Manchester          4:55.79 
  2  Pinkerton, Meganmarie         SR Manchester          5:17.22 
  3  Turner, Sarah                 FR Manchester          5:35.82 
Rose-Hulman Institute of Tech 
  1  Hecker, Mandy                 SR Rose-Hulman         4:49.63 
  2  Nickol, Susan                 JR Rose-Hulman         5:12.98 
  3  Rogers, Melissa               FR Rose-Hulman         4:54.47 
 
Event 13  Women 5000 Meter Run Finals
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed     Finals
===============================================================================
Anderson University           
  1  Boggs, Angela                 FR Anderson U.        18:47.77 
  2  Kemple, Gwen                  JR Anderson U.        18:17.48 
  3  Lash, Laura                   JR Anderson U.        19:21.87 
  4  Michaelis, Tammy              JR Anderson U.        19:49.69 
  5  Moffitt, Erica                FR Anderson U.        19:46.13 
Franklin College              
  1  Heck, Michelle                JR Franklin Coll.     19:53.22 
  2  Patterson, Lauren             SO Franklin Coll.     20:35.36 
  3  White, Marci                  JR Franklin Coll.     19:16.55 
Hanover College               
  1  Sells, Angie                  FR Hanover Coll.      20:12.35 
Manchester College            
  1  Flanders, Becca               JR Manchester               NT 
  2  Pinkerton, Meganmarie         SR Manchester         20:43.00 
  3  Walcutt, Jessica              FR Manchester         20:39.29 
Rose-Hulman Institute of Tech 
  1  Krasich, Rachel               JR Rose-Hulman        19:13.82 
 
Event 15  Women 10000 Meter Run Finals
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed     Finals
===============================================================================
Anderson University           
  1  Boggs, Angela                 FR Anderson U.              NT 
  2  Kemple, Gwen                  JR Anderson U.        36:50.64 
  3  Michaelis, Tammy              JR Anderson U.        39:15.63 
Bluffton University           
  1  Fetterman, Bree               JR Bluffton           45:06.00 
  2  Humphrey, Sarah               JR Bluffton           40:22.30 
Franklin College              
  1  Heck, Michelle                JR Franklin Coll.           NT 
Hanover College               
  1  Rosa, Lindsay                 FR Hanover Coll.      46:33.25 
Manchester College            
  1  Kesteloot, Allison            SR Manchester         45:49.92 
  2  Lindsay, Breana               JR Manchester               NT 
  3  Walcutt, Jessica              FR Manchester               NT 
Mount St Joseph Women
  1  Kassie, Koch                  SO Mt. St. Joseph           NT 
 
Event 17  Women 100 Meter Hurdles Prelims
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed relim Time
===============================================================================
Anderson University           
  1  Allen, Bethany                JR Anderson U.           17.55 
  2  Roth, Michelle                SO Anderson U.           16.71 
Franklin College              
  1  Kitchin, Claire               FR Franklin Coll.        18.46 
  2  Sears, Jami                   FR Franklin Coll.        17.65 
Manchester College            
  1  Knox, Steph                   SR Manchester            16.81 
  2  Watkins, Abby                 SO Manchester            17.89 
Mount St Joseph Women
  1  Reubusch, Maria               FR Mt. St. Joseph        22.03 
Rose-Hulman Institute of Tech 
  1  Evert, Katy                   JR Rose-Hulman           17.13 
 
Event 19  Women 400 Meter Hurdles Finals
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed     Finals
===============================================================================
Anderson University           
  1  Allen, Bethany                JR Anderson U.         1:11.95 
  2  Cummings, Molly               JR Anderson U.         1:10.66 
  3  Duncan, Amy                   SR Anderson U.         1:15.61 
Franklin College              
  1  Coble, Karla                  SO Franklin Coll.      1:24.46 
  2  Kitchin, Claire               FR Franklin Coll.      1:14.44 
  3  Sears, Jami                   FR Franklin Coll.      1:16.07 
Manchester College            
  1  Kane, Becca                   SR Manchester          1:20.26 
  2  Knox, Steph                   SR Manchester               NT 
  3  Watkins, Abby                 SO Manchester          1:14.81 
Rose-Hulman Institute of Tech 
  1  Evert, Katy                   JR Rose-Hulman         1:09.59 
 
Event 11  Women 3000 Meter Steeplechase Finals
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed     Finals
===============================================================================
Anderson University           
  1  Gilts, Erika                  SO Anderson U.        13:05.16 
  2  Loerop, Jenny                 JR Anderson U.        12:07.08 
  3  Moffitt, Erica                FR Anderson U.        12:35.65 
Bluffton University           
  1  Humphrey, Sarah               JR Bluffton                 NT 
Franklin College              
  1  White, Marci                  JR Franklin Coll.     11:56.50 
Manchester College            
  1  Pinkerton, Meganmarie         SR Manchester         12:41.10 
  2  Van Ort, Karly                JR Manchester               NT 
Rose-Hulman Institute of Tech 
  1  Fairfax, Luisa                JR Rose-Hulman        14:07.85 
  2  Krasich, Rachel               JR Rose-Hulman        12:01.33 
 
Event 25  Women High Jump Finals
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark     Finals
===============================================================================
Anderson University           
  1  Hawthorne, Mel                SO Anderson U.         5-00.25 
  2  McCollum, Kate                FR Anderson U.         5-02.25 
Franklin College              
  1  Lafferty, Brittney            FR Franklin Coll.      4-09.75 
  2  Weber, Elisheva               FR Franklin Coll.      5-00.50 
  3  Zeigler, Sarah                SO Franklin Coll.      4-07.00 
Hanover College               
  1  Huntington, Erin              SO Hanover Coll.       4-07.75 
Manchester College            
  1  Shultz, Bridget               SO Manchester               NH 
Mount St Joseph Women
  1  Blaize, Nikki                 FR Mt. St. Joseph      4-06.00 
Rose-Hulman Institute of Tech 
  1  Stynes, Kathleen              SR Rose-Hulman         5-00.25 
 
Event 27  Women Pole Vault Finals
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark     Finals
===============================================================================
Anderson University           
  1  Giles, Megan                  SO Anderson U.              NH 
  2  Tipton, Jordan                SO Anderson U.           2.29m 
  3  Wiley, Leah                   FR Anderson U.           2.44m 
Manchester College            
  1  Box, Kelsey                   FR Manchester            2.44m 
  2  Clifford, Taylor              SO Manchester            2.74m 
  3  Knox, Steph                   SR Manchester            3.05m 
Rose-Hulman Institute of Tech 
  1  Stynes, Kathleen              SR Rose-Hulman           2.75m 
 
Event 29  Women Long Jump Finals
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark     Finals
===============================================================================
Anderson University           
  1  Furr, Danielle                SO Anderson U.           4.92m 
  2  Hawthorne, Mel                SO Anderson U.           4.43m 
  3  Roth, Michelle                SO Anderson U.           5.07m 
Bluffton University           
  1  Smith, Ashley                 SO Bluffton              4.57m 
Franklin College              
  1  Elam, Ashley                  JR Franklin Coll.        4.95m 
  2  Sears, Jami                   FR Franklin Coll.        4.42m 
Hanover College               
  1  Burgess, Kylie                FR Hanover Coll.         5.03m 
Manchester College            
  1  Kane, Becca                   SR Manchester            5.43m 
  2  Varnes, Rebecca               SO Manchester            4.78m 
Mount St Joseph Women
  1  George, Kristen               FR Mt. St. Joseph        4.58m 
  2  Reubusch, Maria               FR Mt. St. Joseph           ND 
 
Event 31  Women Triple Jump Finals
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark     Finals
===============================================================================
Anderson University           
  1  Roth, Michelle                SO Anderson U.          10.21m 
  2  Tipton, Jordan                SO Anderson U.           9.72m 
Franklin College              
  1  Elam, Ashley                  JR Franklin Coll.        9.92m 
  2  Weber, Elisheva               FR Franklin Coll.        9.06m 
Hanover College               
  1  Burgess, Kylie                FR Hanover Coll.         9.59m 
  2  Huntington, Erin              SO Hanover Coll.         8.88m 
Manchester College            
  1  Kane, Becca                   SR Manchester            9.92m 
Mount St Joseph Women
  1  George, Kristen               FR Mt. St. Joseph        9.30m 
Rose-Hulman Institute of Tech 
  1  Stynes, Kathleen              SR Rose-Hulman           9.88m 
 
Event 39  Women Shot Put Finals
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark     Finals
===============================================================================
Anderson University           
  1  Allbaugh, Allison             FR Anderson U.           9.83m 
  2  Prater, Megan                 FR Anderson U.           9.01m 
  3  Sears, Brett                  FR Anderson U.           9.97m 
Bluffton University           
  1  Davis, Karyn                  SO Bluffton             10.92m 
Franklin College              
  1  Rebber, Hilary                SR Franklin Coll.       10.30m 
  2  Schwartz, Jessica             FR Franklin Coll.       10.00m 
  3  Talbert, Lissa                JR Franklin Coll.       10.20m 
Manchester College            
  1  Basey, Michelle               SO Manchester            9.27m 
  2  Degman, Amanda                SO Manchester            9.46m 
  3  Machamer, Lindsey             FR Manchester           11.31m 
Mount St Joseph Women
  1  Hay, Erin                     SR Mt. St. Joseph        8.15m 
  2  Wambsgans, Belicia            SR Mt. St. Joseph        8.61m 
Rose-Hulman Institute of Tech 
  1  Belton, Janel                 JR Rose-Hulman          11.60m 
  2  Moorhead, Katie               FR Rose-Hulman          10.43m 
 
Event 33  Women Discus Throw Finals
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark     Finals
===============================================================================
Anderson University           
  1  Allbaugh, Allison             FR Anderson U.          27.86m 
  2  Prater, Megan                 FR Anderson U.          27.84m 
  3  Sears, Brett                  FR Anderson U.          35.88m 
Bluffton University           
  1  Davis, Karyn                  SO Bluffton             27.21m 
  2  Kaplan, Annalee               FR Bluffton             27.38m 
Franklin College              
  1  Elkins, Ondrea                JR Franklin Coll.       32.22m 
  2  Rebber, Hilary                SR Franklin Coll.       29.78m 
  3  Talbert, Lissa                JR Franklin Coll.       30.56m 
Hanover College               
  1  Corbito, Laura                SR Hanover Coll.        35.38m 
Manchester College            
  1  Basey, Michelle               SO Manchester           30.94m 
  2  Bryant, Natasha               SR Manchester           27.15m 
  3  Machamer, Lindsey             FR Manchester           28.40m 
Mount St Joseph Women
  1  Blaize, Nikki                 FR Mt. St. Joseph           ND 
  2  Schumacher, Karen             SR Mt. St. Joseph       18.79m 
  3  Wambsgans, Belicia            SR Mt. St. Joseph           ND 
Rose-Hulman Institute of Tech 
  1  Belton, Janel                 JR Rose-Hulman          36.84m 
  2  Fehribach, Rebecca            FR Rose-Hulman          33.09m 
  3  Haraburda, Jessica            SO Rose-Hulman          33.36m 
 
Event 35  Women Hammer Throw Finals
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark     Finals
===============================================================================
Anderson University           
  1  Prater, Megan                 FR Anderson U.          25.89m 
  2  Sears, Brett                  FR Anderson U.          40.61m 
Bluffton University           
  1  Davis, Karyn                  SO Bluffton             31.30m 
Franklin College              
  1  Paris, Kendall                FR Franklin Coll.       27.50m 
  2  Talbert, Lissa                JR Franklin Coll.       33.41m 
Manchester College            
  1  Basey, Michelle               SO Manchester           33.85m 
  2  Bryant, Natasha               SR Manchester           32.78m 
  3  Machamer, Lindsey             FR Manchester           33.60m 
Mount St Joseph Women
  1  Hay, Erin                     SR Mt. St. Joseph       28.21m 
Rose-Hulman Institute of Tech 
  1  Haraburda, Jessica            SO Rose-Hulman          33.85m 
  2  Moorhead, Katie               FR Rose-Hulman          33.79m 
 
Event 37  Women Javelin Throw Finals
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark     Finals
===============================================================================
Anderson University           
  1  Hawthorne, Mel                SO Anderson U.          34.88m 
Bluffton University           
  1  Bailey, Lauren                SR Bluffton             20.77m 
  2  Mangrum, Chantel              SO Bluffton             25.13m 
Franklin College              
  1  Paris, Kendall                FR Franklin Coll.       27.98m 
  2  Rebber, Hilary                SR Franklin Coll.       33.30m 
  3  Schwartz, Jessica             FR Franklin Coll.       24.47m 
Hanover College               
  1  Corbito, Laura                SR Hanover Coll.            ND 
Manchester College            
  1  Kane, Becca                   SR Manchester           30.09m 
  2  Van Ort, Karly                JR Manchester           14.40m 
Mount St Joseph Women
  1  Schumacher, Karen             SR Mt. St. Joseph       29.18m 
Rose-Hulman Institute of Tech 
  1  Fehribach, Rebecca            FR Rose-Hulman          23.00m 
  2  Haraburda, Jessica            SO Rose-Hulman          21.72m 
  3  Moorhead, Katie               FR Rose-Hulman          29.01m 
 
Event 21  Women 4x100 Meter Relay Finals
===============================================================================
     School                                                  Seed     Finals
===============================================================================
Anderson University           
  1  Anderson University  'A'                               50.58 
Bluffton University           
  1  Bluffton University  'A'                               55.30 
Franklin College              
  1  Franklin College  'A'                                  54.71 
Manchester College            
  1  Manchester College  'A'                                51.94 
Mount St Joseph Mens
  1  Mount St Joseph Mens  'A'                                 NT 
Mount St Joseph Women
  1  Mount St Joseph Women  'A'                                NT 
 
Event 23  Women 4x400 Meter Relay Finals
===============================================================================
     School                                                  Seed     Finals
===============================================================================
Anderson University           
  1  Anderson University  'A'                             4:09.69 
Bluffton University           
  1  Bluffton University  'A'                             4:33.87 
Franklin College              
  1  Franklin College  'A'                                4:27.46 
Hanover College               
  1  Hanover College  'A'                                      NT 
Manchester College            
  1  Manchester College  'A'                              4:13.52 
Mount St Joseph Women
  1  Mount St Joseph Women  'A'                                NT 
Rose-Hulman Institute of Tech 
  1  Rose-Hulman Institute of Tech  'A'                   4:21.63 
 
Event 2  Men 100 Meter Dash Prelims
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed relim Time
===============================================================================
Anderson University           
  1  Floyd, Shawn                  SO Anderson U.           11.67 
  2  Heisler, Clint                FR Anderson U.           11.50 
  3  Scaggs, Zach                  FR Anderson U.           11.53 
Franklin College              
  1  Johnson, Everett              JR Franklin Coll.        11.34 
  2  Smarelli, Travis              FR Franklin Coll.        11.70 
Hanover College               
  1  Campbell, Keston              SR Hanover Coll.         11.17 
  2  Nelson, Chan                  JR Hanover Coll.         11.56 
  3  Pyle, Ian                     JR Hanover Coll.         12.41 
Manchester College            
  1  Francois, Elie                SR Manchester            11.66 
  2  Orr, Bruce                    JR Manchester            11.34 
  3  Perry, Ed                     FR Manchester            11.14 
Mount St Joseph Mens
  1  Barbour, John                 SO Mt. St. Joseph        12.00 
  2  Sander, Bryan                 JR Mt. St. Joseph        12.20 
Rose-Hulman Institute of Tech 
  1  Bueltel, Calvin               FR Rose-Hulman           11.22 
  2  Reives, Thomas                JR Rose-Hulman              NT 
 
Event 4  Men 200 Meter Dash Prelims
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed relim Time
===============================================================================
Anderson University           
  1  Price, Mark                   JR Anderson U.           23.11 
  2  Scaggs, Zach                  FR Anderson U.           23.06 
  3  Zick, Garrett                 JR Anderson U.           22.26 
Franklin College              
  1  Denny, Edward                 JR Franklin Coll.        25.45 
  2  Johnson, Everett              JR Franklin Coll.        22.56 
  3  Martin, Scott                 SO Franklin Coll.        23.70 
Hanover College               
  1  Campbell, Keston              SR Hanover Coll.         22.35 
  2  McElrath, Mike                SR Hanover Coll.         24.00 
  3  Nelson, Chan                  JR Hanover Coll.            NT 
Manchester College            
  1  Bucher, Korey                 FR Manchester            22.87 
  2  Francois, Elie                SR Manchester            23.96 
  3  Perry, Ed                     FR Manchester            22.96 
Mount St Joseph Mens
  1  Gilley, Seth                  FR Mt. St. Joseph        28.15 
  2  Johnson, Raheem               FR Mt. St. Joseph        25.10 
  3  Sander, Bryan                 JR Mt. St. Joseph        25.07 
Rose-Hulman Institute of Tech 
  1  Bueltel, Calvin               FR Rose-Hulman           22.77 
  2  Guiney, Bill                  JR Rose-Hulman           23.42 
  3  Reilly, Will                  FR Rose-Hulman           23.49 
 
Event 6  Men 400 Meter Dash Finals
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed     Finals
===============================================================================
Anderson University           
  1  Lugar, Jon                    JR Anderson U.           52.28 
  2  Price, Mark                   JR Anderson U.           50.88 
  3  Zick, Garrett                 JR Anderson U.           49.26 
Bluffton University           
  1  North, Shandon                SR Bluffton              49.10 
Franklin College              
  1  Gralewski, Tony               JR Franklin Coll.        50.23 
Hanover College               
  1  Dria, Alex                    SR Hanover Coll.         55.60 
  2  Pyle, Ian                     JR Hanover Coll.            NT 
Manchester College            
  1  Bucher, Korey                 FR Manchester            49.17 
  2  Grotrian, Darrin              SO Manchester            55.68 
  3  Orr, Bruce                    JR Manchester            51.81 
Mount St Joseph Mens
  1  Huffman, Josh                 FR Mt. St. Joseph        54.40 
Rose-Hulman Institute of Tech 
  1  Guiney, Bill                  JR Rose-Hulman           52.20 
  2  Reilly, Will                  FR Rose-Hulman           51.59 
 
Event 8  Men 800 Meter Run Finals
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed     Finals
===============================================================================
Anderson University           
  1  Malloy, Dan                   FR Anderson U.         2:07.34 
  2  Pryor, Tony                   SO Anderson U.         1:53.49 
  3  Pryor, Troy                   SO Anderson U.         2:03.40 
Bluffton University           
  1  Fairchild, Tyler              JR Bluffton            2:02.11 
  2  Ichrist, Johnny               SR Bluffton            2:04.43 
Franklin College              
  1  Hampton, Nathan               FR Franklin Coll.      2:07.61 
  2  Kennedy, Sean                 SO Franklin Coll.      1:58.09 
  3  Postel, Christian             JR Franklin Coll.      1:54.24 
Hanover College               
  1  Blakeslee, Seth               SO Hanover Coll.       2:03.95 
  2  Boone, James                  FR Hanover Coll.       2:14.62 
  3  Darmstaedter, Geoff           SO Hanover Coll.       2:04.70 
Manchester College            
  1  Cline, Kyle                   JR Manchester          2:00.58 
  2  Davis, Lane                   FR Manchester          2:09.94 
  3  Kearney, James                JR Manchester          2:01.71 
Mount St Joseph Mens
  1  Runyan, Nick                  SR Mt. St. Joseph      2:12.28 
  2  Weidner, Ben                  FR Mt. St. Joseph      1:59.00 
Rose-Hulman Institute of Tech 
  1  Brandell, Michael             SR Rose-Hulman         2:00.46 
  2  Clark, Eric                   FR Rose-Hulman         2:01.92 
  3  Winterrowd, Kyle              SO Rose-Hulman         2:03.35 
 
Event 10  Men 1500 Meter Run Finals
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed     Finals
===============================================================================
Anderson University           
  1  Cohen, Stephen                SR Anderson U.         4:11.95 
  2  Hudson, Sean                  JR Anderson U.         4:03.91 
  3  Pryor, Troy                   SO Anderson U.              NT 
Bluffton University           
  1  Shilosio, Hillary             JR Bluffton            4:28.85 
  2  Siebert, Ben                  FR Bluffton            4:57.04 
Franklin College              
  1  Hampton, Nathan               FR Franklin Coll.      4:32.62 
  2  Kennedy, Sean                 SO Franklin Coll.      4:05.03 
  3  Postel, Christian             JR Franklin Coll.      4:08.34 
Hanover College               
  1  Boone, James                  FR Hanover Coll.       4:47.97 
  2  Darmstaedter, Geoff           SO Hanover Coll.       4:24.63 
Manchester College            
  1  Cline, Kyle                   JR Manchester          4:17.46 
  2  Kearney, James                JR Manchester          4:18.65 
  3  Williams, Andy                FR Manchester          4:09.26 
Mount St Joseph Mens
  1  Shields, Alex                 FR Mt. St. Joseph      4:41.86 
Rose-Hulman Institute of Tech 
  1  Beaty, Kyle                   FR Rose-Hulman         4:13.47 
  2  Corkill, Nick                 SO Rose-Hulman         4:22.15 
  3  Jessup, Sean                  JR Rose-Hulman         4:19.58 
 
Event 14  Men 5000 Meter Run Finals
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed     Finals
===============================================================================
Anderson University           
  1  Cohen, Stephen                SR Anderson U.        15:16.06 
  2  Hudson, Sean                  JR Anderson U.        15:38.76 
  3  Ingalls, Matt                 JR Anderson U.        15:39.95 
  4  Schmidt, Kyle                 FR Anderson U.        16:29.51 
  5  Scott, Zach                   SO Anderson U.        16:22.34 
Franklin College              
  1  Cunningham, Joe               SO Franklin Coll.     16:24.39 
  2  Haworth, Luke                 JR Franklin Coll.     16:27.99 
  3  O'Neall, Nate                 JR Franklin Coll.     16:29.14 
  4  Sorokoty, Skylar              JR Franklin Coll.     16:27.80 
  5  Welti, Brandon                SO Franklin Coll.     15:26.50 
Manchester College            
  1  Kearney, James                JR Manchester         16:38.48 
  2  Nifong, Josh                  SR Manchester         16:32.17 
  3  Pletcher, Kyle                FR Manchester         16:27.28 
  4  Spiess, Ryan                  SO Manchester         16:34.27 
  5  Williams, Andy                FR Manchester         16:16.61 
Rose-Hulman Institute of Tech 
  1  Beaty, Kyle                   FR Rose-Hulman        16:28.96 
  2  Repking, Matt                 JR Rose-Hulman        16:16.60 
  3  Williams, Charles             SR Rose-Hulman        16:40.44 
 
Event 16  Men 10000 Meter Run Finals
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed     Finals
===============================================================================
Anderson University           
  1  Cohen, Stephen                SR Anderson U.        30:59.23 
  2  Ingalls, Matt                 JR Anderson U.        33:20.33 
  3  Schmidt, Kyle                 FR Anderson U.        34:25.68 
Franklin College              
  1  Haworth, Luke                 JR Franklin Coll.     34:59.44 
  2  Sorokoty, Skylar              JR Franklin Coll.     34:09.39 
  3  Welti, Brandon                SO Franklin Coll.     32:31.70 
  4  Wesler, John                  SO Franklin Coll.     34:28.26 
Manchester College            
  1  Miller, Josh                  FR Manchester         35:34.74 
  2  Nifong, Josh                  SR Manchester         34:40.65 
  3  Rodenbeck, Neil               SR Manchester         36:16.02 
  4  Snow, Billy                   SO Manchester         35:25.70 
Mount St Joseph Mens
  1  Schroer, Jeffrey              FR Mt. St. Joseph           NT 
Rose-Hulman Institute of Tech 
  1  Boedicker, Stephen            SO Rose-Hulman        34:55.00 
  2  Thomas, Ian                   SO Rose-Hulman        35:55.00 
  3  Thomas, Mitchell              SO Rose-Hulman        36:37.00 
 
Event 18  Men 110 Meter Hurdles Prelims
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed relim Time
===============================================================================
Anderson University           
  1  Huffman, Nic                  JR Anderson U.           16.38 
Franklin College              
  1  Begerman, Ryan                JR Franklin Coll.        16.72 
  2  Miller, Joshua                FR Franklin Coll.        16.64 
  3  Wadsworth, Ryan               JR Franklin Coll.        18.49 
Manchester College            
  1  Bradtmiller, Beau             SO Manchester            16.63 
  2  Fagan, John                   FR Manchester            17.99 
  3  Tope, Chris                   FR Manchester               NT 
Rose-Hulman Institute of Tech 
  1  Burris, Michael               FR Rose-Hulman           15.69 
 
Event 20  Men 400 Meter Hurdles Finals
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed     Finals
===============================================================================
Anderson University           
  1  Childs, Perry                 JR Anderson U.         1:01.76 
  2  Huffman, Nic                  JR Anderson U.           54.74 
Franklin College              
  1  Begerman, Ryan                JR Franklin Coll.        58.30 
  2  May, Matt                     SR Franklin Coll.      1:01.02 
  3  Miller, Joshua                FR Franklin Coll.      1:04.34 
Hanover College               
  1  Guilkey, Justin               FR Hanover Coll.         59.34 
Manchester College            
  1  Bradtmiller, Beau             SO Manchester            58.75 
  2  Fagan, John                   FR Manchester          1:00.99 
  3  Tope, Chris                   FR Manchester          1:00.37 
Mount St Joseph Mens
  1  Pursley, James                FR Mt. St. Joseph      1:01.20 
Rose-Hulman Institute of Tech 
  1  Burris, Michael               FR Rose-Hulman              NT 
  2  Mueller, Ben                  FR Rose-Hulman         1:03.58 
  3  Vanderberg, Travis            FR Rose-Hulman           59.06 
 
Event 12  Men 3000 Meter Steeplechase Finals
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed     Finals
===============================================================================
Anderson University           
  1  Pryor, Troy                   SO Anderson U.        10:01.65 
  2  Scott, Zach                   SO Anderson U.         9:50.47 
Bluffton University           
  1  Koch, Mike                    JR Bluffton                 NT 
  2  Wagner, Collin                FR Bluffton           11:18.00 
Franklin College              
  1  Galbraith, Jonathan           SO Franklin Coll.     11:23.05 
  2  May, Matt                     SR Franklin Coll.      9:47.87 
  3  O'Neall, Nate                 JR Franklin Coll.     10:08.71 
Manchester College            
  1  Donis, Matt                   JR Manchester         10:41.00 
  2  Spiess, Ryan                  SO Manchester         10:42.09 
  3  Williams, Andy                FR Manchester          9:58.24 
Rose-Hulman Institute of Tech 
  1  Repking, Matt                 JR Rose-Hulman         9:36.98 
 
Event 26  Men High Jump Finals
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark     Finals
===============================================================================
Anderson University           
  1  Fultz, Ryan                   FR Anderson U.         6-08.00 
  2  Lugar, Jon                    JR Anderson U.         6-00.00 
Franklin College              
  1  Duvall, Greg                  FR Franklin Coll.      6-04.00 
  2  Harris, Martell               FR Franklin Coll.      6-02.00 
Hanover College               
  1  Smart, Bobby                  SO Hanover Coll.       6-01.50 
Manchester College            
  1  Carpenter, Mike               SO Manchester          5-05.75 
  2  Kimmel, Jon                   FR Manchester          6-02.00 
  3  Tope, Chris                   FR Manchester          6-00.00 
Rose-Hulman Institute of Tech 
  1  LaCross, Matt                 FR Rose-Hulman         5-10.00 
  2  Reives, Thomas                JR Rose-Hulman         6-05.00 
 
Event 28  Men Pole Vault Finals
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark     Finals
===============================================================================
Anderson University           
  1  Rigsby, John                  SO Anderson U.           3.51m 
Franklin College              
  1  Johnson, Andrew               FR Franklin Coll.        4.12m 
  2  VanWagner, Jake               SR Franklin Coll.        3.97m 
Manchester College            
  1  Bradtmiller, Beau             SO Manchester            4.10m 
  2  Fagan, John                   FR Manchester            4.12m 
  3  Tope, Chris                   FR Manchester            4.12m 
Rose-Hulman Institute of Tech 
  1  Rogers, Jonathan              FR Rose-Hulman           4.14m 
  2  Schipper, Ryan                SR Rose-Hulman           4.91m 
  3  Warden, Bob                   SO Rose-Hulman           3.80m 
 
Event 30  Men Long Jump Finals
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark     Finals
===============================================================================
Anderson University           
  1  Floyd, Shawn                  SO Anderson U.           6.13m 
  2  Huffman, Nic                  JR Anderson U.           6.34m 
  3  Randolph, Josh                SO Anderson U.           6.44m 
  4  Russell, Chris                FR Anderson U.           6.22m 
  5  Scaggs, Zach                  FR Anderson U.           6.45m 
Bluffton University           
  1  Pickett, Rustin               SO Bluffton              5.74m 
Franklin College              
  1  Burger, Mike                  JR Franklin Coll.        6.06m 
  2  Duvall, Greg                  FR Franklin Coll.        6.43m 
  3  Harris, Martell               FR Franklin Coll.        6.21m 
Hanover College               
  1  Smart, Bobby                  SO Hanover Coll.         6.25m 
Manchester College            
  1  Carpenter, Mike               SO Manchester            5.69m 
  2  Kimmel, Jon                   FR Manchester            6.02m 
  3  Tope, Chris                   FR Manchester            6.37m 
Mount St Joseph Mens
  1  Barbour, John                 SO Mt. St. Joseph        5.38m 
Rose-Hulman Institute of Tech 
  1  Schipper, Ryan                SR Rose-Hulman           6.34m 
 
Event 32  Men Triple Jump Finals
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark     Finals
===============================================================================
Anderson University           
  1  Church, Brady                 SR Anderson U.              ND 
  2  Randolph, Josh                SO Anderson U.          12.67m 
  3  Wilson, Zach                  FR Anderson U.          11.89m 
Franklin College              
  1  Duvall, Greg                  FR Franklin Coll.       12.69m 
  2  Johnson, Andrew               FR Franklin Coll.       12.39m 
  3  Osborne, Anthony              JR Franklin Coll.       11.82m 
Hanover College               
  1  Smart, Bobby                  SO Hanover Coll.        12.00m 
Manchester College            
  1  Carpenter, Mike               SO Manchester               ND 
  2  Kimmel, Jon                   FR Manchester           10.22m 
  3  Tope, Chris                   FR Manchester           12.01m 
Rose-Hulman Institute of Tech 
  1  Bloss, Nate                   JR Rose-Hulman          11.69m 
  2  Reives, Thomas                JR Rose-Hulman          11.56m 
  3  Schipper, Ryan                SR Rose-Hulman          13.14m 
 
Event 40  Men Shot Put Finals
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark     Finals
===============================================================================
Anderson University           
  1  Nguyen, Tommy                 JR Anderson U.          11.86m 
  2  Townsell, Jerry               SO Anderson U.          13.40m 
  3  Wedmore, Shawn                FR Anderson U.          11.85m 
Bluffton University           
  1  Fisher, Jason                 FR Bluffton             14.35m 
Franklin College              
  1  Miller, Nick                  SO Franklin Coll.       12.73m 
  2  Starling, Nate                SR Franklin Coll.       11.51m 
  3  Waller, Brett                 FR Franklin Coll.       12.14m 
Hanover College               
  1  Keller, Luke                  JR Hanover Coll.        14.60m 
  2  Sieg, Zach                    FR Hanover Coll.        11.69m 
  3  Vormohr, Joseph               FR Hanover Coll.        13.83m 
Manchester College            
  1  Dommer, Zach                  SR Manchester           14.38m 
  2  Dyben, Brandon                JR Manchester           13.90m 
  3  Newham, Ethan                 SO Manchester           11.19m 
Mount St Joseph Mens
  1  Blank, Travis                 JR Mt. St. Joseph       40.90m 
  2  McCracken, Christopher        SR Mt. St. Joseph       10.12m 
  3  McGowan, Ryan                 SR Mt. St. Joseph       11.33m 
  4  Mitchell, Randal              FR Mt. St. Joseph       13.68m 
Rose-Hulman Institute of Tech 
  1  Ceravolo, Paul                SR Rose-Hulman          13.11m 
  2  Stermole, Jared               FR Rose-Hulman          13.38m 
 
Event 34  Men Discus Throw Finals
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark     Finals
===============================================================================
Anderson University           
  1  Jugg, Tyler                   FR Anderson U.          36.34m 
  2  Townsell, Jerry               SO Anderson U.          32.30m 
  3  Wedmore, Shawn                FR Anderson U.          35.24m 
Bluffton University           
  1  Brown, Rex                    JR Bluffton             37.81m 
  2  Fisher, Jason                 FR Bluffton             43.31m 
  3  McKeever, Joshua              FR Bluffton             32.93m 
Franklin College              
  1  Hamilton, Kurtis              JR Franklin Coll.       29.65m 
  2  Miller, Nick                  SO Franklin Coll.       37.22m 
Hanover College               
  1  Keller, Luke                  JR Hanover Coll.        38.13m 
  2  Ripley, Mike                  JR Hanover Coll.            ND 
  3  Vormohr, Joseph               FR Hanover Coll.        38.15m 
Manchester College            
  1  Dommer, Zach                  SR Manchester           46.19m 
  2  Dyben, Brandon                JR Manchester           38.80m 
  3  Newham, Ethan                 SO Manchester           35.43m 
Mount St Joseph Mens
  1  Averbeck, Ryan                SO Mt. St. Joseph       30.17m 
  2  Blank, Travis                 JR Mt. St. Joseph       37.84m 
  3  Mitchell, Randal              FR Mt. St. Joseph       35.28m 
Rose-Hulman Institute of Tech 
  1  Ceravolo, Paul                SR Rose-Hulman          39.29m 
  2  Forcellini, Vince             SO Rose-Hulman          39.40m 
  3  Stermole, Jared               FR Rose-Hulman          40.44m 
 
Event 36  Men Hammer Throw Finals
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark     Finals
===============================================================================
Anderson University           
  1  Brown, Antoine                JR Anderson U.          34.29m 
  2  Jugg, Tyler                   FR Anderson U.          35.89m 
  3  Nguyen, Tommy                 JR Anderson U.          38.57m 
Bluffton University           
  1  Fisher, Jason                 FR Bluffton             43.51m 
  2  Tataranowicz, Joe             FR Bluffton             34.54m 
Franklin College              
  1  Miller, Nick                  SO Franklin Coll.       32.82m 
  2  Waller, Brett                 FR Franklin Coll.       31.53m 
Hanover College               
  1  Keller, Luke                  JR Hanover Coll.        36.22m 
  2  Sieg, Zach                    FR Hanover Coll.        31.99m 
  3  Vormohr, Joseph               FR Hanover Coll.        35.22m 
Manchester College            
  1  Dommer, Zach                  SR Manchester           39.26m 
  2  Dyben, Brandon                JR Manchester           49.23m 
  3  Scott, Trent                  SO Manchester           33.13m 
Rose-Hulman Institute of Tech 
  1  Ceravolo, Paul                SR Rose-Hulman          42.00m 
  2  Forcellini, Vince             SO Rose-Hulman          37.38m 
  3  Stermole, Jared               FR Rose-Hulman          34.46m 
 
Event 38  Men Javelin Throw Finals
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark     Finals
===============================================================================
Anderson University           
  1  Church, Brady                 SR Anderson U.          51.10m 
  2  Huffman, Nic                  JR Anderson U.          44.62m 
  3  Robinson, Kyle                SO Anderson U.          29.55m 
Bluffton University           
  1  Brown, Rex                    JR Bluffton             51.27m 
  2  Fisher, Jason                 FR Bluffton             46.64m 
  3  McKeever, Joshua              FR Bluffton             38.80m 
Franklin College              
  1  Hamilton, Kurtis              JR Franklin Coll.       32.89m 
  2  Luthanen, Jonathan            SR Franklin Coll.       49.20m 
Hanover College               
  1  McCabe, Ian                   FR Hanover Coll.        31.96m 
Manchester College            
  1  Newham, Ethan                 SO Manchester           37.04m 
  2  Snyder, Jordan                FR Manchester           33.70m 
  3  Waters, Mitch                 SR Manchester               ND 
Mount St Joseph Mens
  1  Averbeck, Ryan                SO Mt. St. Joseph       46.81m 
  2  McGowan, Ryan                 SR Mt. St. Joseph       37.74m 
Rose-Hulman Institute of Tech 
  1  Esarey, BJ                    SR Rose-Hulman          54.59m 
  2  Forcellini, Vince             SO Rose-Hulman          45.04m 
  3  Vanderberg, Travis            FR Rose-Hulman          42.58m 
 
Event 22  Men 4x100 Meter Relay Finals
===============================================================================
     School                                                  Seed     Finals
===============================================================================
Anderson University           
  1  Anderson University  'A'                               43.57 
Bluffton University           
  1  Bluffton University  'A'                                  NT 
Franklin College              
  1  Franklin College  'A'                                  44.37 
Hanover College               
  1  Hanover College  'A'                                   43.58 
Manchester College            
  1  Manchester College  'A'                                43.94 
Mount St Joseph Mens
  1  Mount St Joseph Mens  'A'                                 NT 
Rose-Hulman Institute of Tech 
  1  Rose-Hulman Institute of Tech  'A'                     43.87 
 
Event 24  Men 4x400 Meter Relay Finals
===============================================================================
     School                                                  Seed     Finals
===============================================================================
Anderson University           
  1  Anderson University  'A'                             3:22.62 
Bluffton University           
  1  Bluffton University  'A'                             3:32.59 
Franklin College              
  1  Franklin College  'A'                                3:33.39 
Hanover College               
  1  Hanover College  'A'                                 3:30.99 
Manchester College            
  1  Manchester College  'A'                              3:27.18 
Mount St Joseph Mens
  1  Mount St Joseph Mens  'A'                                 NT 
  2  Mount St Joseph Mens  'B'                                 NT 
Rose-Hulman Institute of Tech 
  1  Rose-Hulman Institute of Tech  'A'                   3:25.37