Licensed to Bluffton College                     Hy-Tek's Meet Manager 3/8/2004
                HCAC Performance List - 12/11/2003 to 3/13/2004                
                             Indoor Track & Field                              
                            12/11/2003 to 3/13/2004                            
                               Performance List                                
 
Event 1  Women 55 Meter Dash
===============================================================================
     Name                        Year School           Entry Time            
===============================================================================
  1  Amy Duncan                       Anderson               7.62            
          2/28, Anderson
  2  Kay Worden                       Anderson               7.65            
          2/28, Anderson
  3  Jana Hammer                      Bluffton               7.69            
          2/20, ONU
  4  Jennifer Holbrook                Manchester             7.79            
          2/28, Anderson
  5  Rita Muether                     Bluffton               7.81            
          2/7, Anderson
  6  Cindy Allan                      Bluffton               7.82            
          2/7, Anderson
  7  Kimleeta Davis                   Bluffton               7.82            
          2/20, ONU
  8  Allana Jackson                   Manchester             7.84            
          1/24, Wabash
  9  Andrea Merkt                     Franklin               8.03            
          1/24, Rose-Hulman
 10  Dominique Miller                 Franklin               8.03            
          1/24, Rose-Hulman
 11  Sarah Johnson                    Defiance               8.08            
          1/23, ONU
 12  Amanda Misencik                  Defiance               8.08            
          2/20, ONU
 13  Katie Klear                      Defiance               8.25            
          2/27, ONU
 14  Erin Jackson                     Anderson               8.27            
          2/7, Anderson
 15  Ryann Deloney                    Manchester             8.41            
          2/21, DePauw
 16  Jennifer Rhorer                  Franklin               8.47            
          2/28, Anderson
 17  Lynsey Somers                    Defiance               8.62            
          1/23, ONU
 18  Anne Starkey                     Mount St. Joseph       9.32            
          3/6, DePauw
 19  Amber Pitts                      Anderson               9.46            
          2/14, Anderson
 20  Carolyn McGuire                  Mount St. Joseph      10.20            
          2/20, Marietta
 
Event 3  Women 55 Meter Hurdles
===============================================================================
     Name                        Year School           Entry Time            
===============================================================================
  1  Amanda Habegger                  Bluffton               9.41            
          2/20, ONU
  2  Kate Grant                       Anderson               9.63            
          2/28, Anderson
  3  Laurel Miller                    Bluffton               9.65            
          2/20, ONU
 
Event 5  Women 200 Meter Dash
===============================================================================
     Name                        Year School           Entry Time            
===============================================================================
  1  Kay Worden                       Anderson              27.25            
          2/28, Anderson
  2  Jennifer Holbrook                Manchester            27.74            
          2/28, Anderson
  3  Rita Muether                     Bluffton              27.83            
          2/7, Anderson
  4  Amy Duncan                       Anderson              27.92            
          2/28, Anderson
  5  Jana Hammer                      Bluffton              27.98            
          2/7, Anderson
  6  Andrea Merkt                     Franklin              28.50            
          2/28, Anderson
  7  Dominique Miller                 Franklin              28.85            
          1/24, Rose-Hulman
  8  Cindy Allan                      Bluffton              28.98            
          2/7, Anderson
  9  Allana Jackson                   Manchester            29.14            
          1/24, Wabash
 10  Amanda Misencik                  Defiance              29.26            
          2/14, Anderson
 11  Sarah Johnson                    Defiance              29.54            
          1/31, Findlay
 12  Lynsey Somers                    Defiance              29.56            
          2/14, Anderson
 13  Kimleeta Davis                   Bluffton              29.86            
          2/7, Anderson
 14  Jennifer Rhorer                  Franklin              30.32            
          2/28, Anderson
 15  Kate Grant                       Anderson              31.24            
          2/7, Anderson
 16  Ryann Deloney                    Manchester            31.44            
          2/21, DePauw
 17  Jill Kretchmer                   Mount St. Joseph      31.53            
          2/27, Marietta
 18  Carolyn McGuire                  Mount St. Joseph      38.16            
          2/14, Anderson
 
Event 7  Women 400 Meter Dash
===============================================================================
     Name                        Year School           Entry Time            
===============================================================================
  1  Rita Muether                     Bluffton              63.74            
          2/20, ONU
  2  Andrea Merkt                     Franklin              64.09            
          3/6, DePauw
  3  Amanda Habegger                  Bluffton              64.36            
          2/7, Anderson
  4  Lindsey Gorrell                  Manchester            66.10            
          2/28, Anderson
  5  Claire Jenness                   Anderson              66.36            
          2/14, Anderson
  6  Sara Baillie                     Defiance              66.59            
          2/14, Anderson
  7  Heather Wesolowski               Manchester            66.68            
          2/7, Anderson
  8  Sarah Kindig                     Manchester            67.64            
          1/24, Wabash
  9  Jill Kretchmer                   Mount St. Joseph      67.96            
          2/14, Anderson
 10  Melinda Gibson                   Manchester            74.84            
          1/24, Wabash
 11  Adrienne DeSmet                  Hanover               76.24            
          2/7, Anderson
 12  Anne Starkey                     Mount St. Joseph      79.26            
          2/27, Marietta
 13  Dani McCarty                     Hanover               79.63            
          2/20, Rose-Hulman
 
Event 9  Women 800 Meter Run
===============================================================================
     Name                        Year School           Entry Time            
===============================================================================
  1  Robyn Burns                      Franklin            2:17.02            
          1/24, Rose-Hulman
  2  Maggie Noonan                    Anderson            2:21.09            
          2/20, Indiana
  3  Lisa Nicholson                   Anderson            2:23.80            
          2/14, Anderson
  4  Candice Granger                  Anderson            2:29.24            
          2/14, Anderson
  5  Rachel Munoz                     Defiance            2:30.47            
          3/6, DePauw
  6  Molly Sanders                    Manchester          2:30.73            
          2/7, Anderson
  7  Stephanie Welch                  Bluffton            2:31.84            
          2/20, ONU
  8  Katie Nickoli                    Mount St. Joseph    2:33.16            
          3/6, DePauw
  9  Melissa Buchanan                 Hanover             2:36.66            
          2/20, Rose-Hulman
 10  Sara Baillie                     Defiance            2:38.11            
          2/20, ONU
 11  Meganmarie Pinkerton             Manchester          2:39.15            
          2/21, DePauw
 12  Lindsay Bryant                   Bluffton            2:40.64            
          2/20, ONU
 13  Alison Reid                      Mount St. Joseph    2:40.81            
          2/14, Anderson
 14  Chrissy Kirchner                 Mount St. Joseph    2:43.44            
          2/7, DePauw
 15  Jill Kretchmer                   Mount St. Joseph    2:43.44            
          2/7, DePauw
 16  Kari Collier                     Hanover             2:43.46            
          2/20, Rose-Hulman
 17  Stacy Hall                       Defiance            2:45.11            
          2/20, ONU
 18  Jen Jordan                       Defiance            2:50.49            
          2/14, Anderson
 19  Meggan Hartzog                   Bluffton            2:54.74            
          1/23, ONU
 20  Jennifer Jarred                  Anderson            3:03.47            
          2/28, Anderson
 21  Anne Starkey                     Mount St. Joseph    3:11.78            
          2/14, Anderson
 22  Bonnie Valerius                  Mount St. Joseph    3:26.05            
          2/20, Marietta
 23  April Casteel                    Mount St. Joseph    3:42.42            
          2/14, Anderson
 
Event 11  Women 1500 Meter Run
===============================================================================
     Name                        Year School           Entry Time            
===============================================================================
  1  Robyn Burns                      Franklin            4:35.19            
          2/7, Indiana
  2  Lisa Nicholson                   Anderson            4:49.39            
          2/14, Anderson
  3  Maggie Noonan                    Anderson            4:57.54            
          2/28, Anderson
  4  Candice Granger                  Anderson            5:03.92            
          2/14, Anderson
  5  Rachel Munoz                     Defiance            5:07.27            
          2/27, ONU
  6  Casey Butler                     Franklin            5:17.15            
          2/28, Anderson
  7  Molly Sanders                    Manchester          5:17.94            
          1/24, Wabash
  8  Chrissy Kirchner                 Mount St. Joseph    5:18.14            
          2/27, Marietta
  9  Katie Nickoli                    Mount St. Joseph    5:19.67            
          3/6, DePauw
 10  Stacy Hall                       Defiance            5:27.54            
          2/14, Anderson
 11  Sharla Seidner                   Manchester          5:29.25            
          2/7, Anderson
 12  Alison Reid                      Mount St. Joseph    5:30.87            
          2/27, Marietta
 13  Jennifer Creamer                 Bluffton            5:31.62            
          2/13, ONU
 14  Jennifer Niedermier              Bluffton            5:35.66            
          1/23, ONU
 15  Meganmarie Pinkerton             Manchester          5:38.04            
          1/24, Wabash
 16  Katie Ellis                      Franklin            5:47.37            
          1/24, Rose-Hulman
 17  Lauren Bailey                    Bluffton            5:57.24            
          1/23, ONU
 18  Rachel Noirot                    Bluffton            6:09.86            
          2/20, ONU
 19  Jaren Schroeder                  Manchester          6:14.64            
          1/24, Wabash
 20  Alicia Stanko                    Bluffton            6:17.50            
          2/20, ONU
 21  Bonnie Valerius                  Mount St. Joseph    7:09.62            
          2/20, Marietta
 
Event 13  Women 3000 Meter Run
===============================================================================
     Name                        Year School           Entry Time            
===============================================================================
  1  Melanie Lenk                     Defiance           11:17.34            
          1/31, Findlay
  2  Johanna Wirdl                    Manchester         11:38.34            
          2/21, DePauw
  3  Libby Borror                     Manchester         11:38.83            
          2/21, DePauw
  4  Jennifer Bennett                 Franklin           11:44.24            
          2/20, Rose-Hulman
  5  Jennifer Creamer                 Bluffton           11:52.60            
          12/11, Findlay
  6  Stacy Hall                       Defiance           11:55.00            
          1/31, Findlay
  7  Alison Reid                      Mount St. Joseph   11:57.49            
          2/20, Marietta
  8  Nikki Stutler                    Franklin           12:01.49            
          2/20, Rose-Hulman
  9  Sharla Seidner                   Manchester         12:03.84            
          1/24, Wabash
 10  Chrissy Kirchner                 Mount St. Joseph   12:07.05            
          2/27, Marietta
 11  Whitney Spatz                    Franklin           12:11.64            
          1/24, Rose-Hulman
 12  Katie Ellis                      Franklin           12:24.08            
          1/17, Rose-Hulman
 13  Meganmarie Pinkerton             Manchester         12:36.49            
          2/21, DePauw
 14  Natalie Aschenbrenner            Manchester         12:47.19            
          2/21, DePauw
 15  Amy Coleman                      Franklin           12:51.84            
          1/24, Rose-Hulman
 16  Sarah Besser                     Manchester         13:16.18            
          2/21, DePauw
 17  Jaren Schroeder                  Manchester         13:45.19            
          2/21, DePauw
 18  Anne Starkey                     Mount St. Joseph   14:58.16            
          2/27, Marietta
 
Event 15  Women 5000 Meter Run
===============================================================================
     Name                        Year School           Entry Time            
===============================================================================
  1  Lisa Nicholson                   Anderson           17:56.81            
          2/28, Anderson
  2  Leah Peelman                     Hanover            18:50.47            
          2/7, Anderson
  3  Melanie Lenk                     Defiance           19:01.90            
          2/27, ONU
  4  Johanna Wirdl                    Manchester         19:32.96            
          2/28, Anderson
  5  Rebekah Liechty                  Anderson           19:34.78            
          2/7, Anderson
  6  Libby Borror                     Manchester         19:44.91            
          2/7, Anderson
  7  Jennifer Bennett                 Franklin           19:48.69            
          2/28, Anderson
  8  Jennifer Creamer                 Bluffton           19:52.57            
          2/7, Anderson
  9  Stacy Hall                       Defiance           20:06.50            
          2/27, ONU
 10  Lauren Borga                     Bluffton           20:46.67            
          1/23, ONU
 11  Laura Carpenter                  Anderson           21:18.77            
          2/28, Anderson
 12  Carrie Hudecek                   Bluffton           21:19.48            
          1/23, ONU
 13  Abby Ramser                      Hanover            21:21.03            
          2/7, Anderson
 14  Natalie Aschenbrenner            Manchester         21:27.84            
          1/24, Wabash
 15  Katie Ellis                      Franklin           21:47.93            
          2/7, DePauw
 16  Amy Coleman                      Franklin           21:55.26            
          2/7, DePauw
 17  Whitney Spatz                    Franklin           22:32.98            
          2/7, DePauw
 18  Lauren Bailey                    Bluffton           22:47.98            
          2/7, Anderson
 19  Anne Starkey                     Mount St. Joseph   25:09.90            
          2/14, Anderson
 
Event 17  Women 4x200 Meter Relay
===============================================================================
     School                                            Entry Time            
===============================================================================
  1  Bluffton  'A'                                        1:50.32            
          2/14, ONU
     1) Cindy Allan                     2) Jana Hammer                    
     3) Rita Muether                    4) Kimleeta Davis                 
  2  Defiance  'A'                                        1:54.71            
          2/20, ONU
     1) Sarah Johnson                   2) Katie Klear                    
     3) Amanda Misencik                 4) Lynsey Somers                  
  3  Mount St. Joseph  'A'                                2:06.85            
          2/20, Marietta
     1) Katie Nickoli                   2) Jill Kretchmer                 
     3) Alison Reid                     4) Chrissy Kirchner               
 
Event 19  Women 4x400 Meter Relay
===============================================================================
     School                                            Entry Time            
===============================================================================
  1  Anderson  'A'                                        4:11.02            
          1/31, Rose-Hulman
     1) Kay Worden                      2) Amy Duncan                     
     3) Maggie Noonan                   4) Cassie Valentine               
  2  Bluffton  'A'                                        4:12.42            
          2/20, ONU
     1) Rita Muether                    2) Jana Hammer                    
     3) Stephanie Welch                 4) Amanda Habegger                
  3  Defiance  'A'                                        4:27.43            
          2/20, ONU
  4  Manchester  'A'                                      4:30.05            
          2/7, Anderson
     1) Jennifer Holbrook               2) Heather Wesolowski             
     3) Meganmarie Pinkerton            4) Lindsey Gorrell                
  5  Franklin  'A'                                        4:46.04            
          1/17, Rose-Hulman
  6  Mount St. Joseph  'A'                                4:59.50            
          2/20, Marietta
     1) Katie Nickoli                   2) Carolyn McGuire                
     3) Chrissy Kirchner                4) Jill Kretchmer                 
 
Event 21  Women Distance Medley
===============================================================================
     School                                            Entry Time            
===============================================================================
  1  Manchester  'A'                                     14:01.95            
          2/7, Anderson
     1) Molly Sanders                   2) Meganmarie Pinkerton           
     3) Sarah Kindig                    4) Sharla Seidner                 
  2  Mount St. Joseph  'A'                               14:23.77            
          2/14, Anderson
     1) Alison Reid                     2) Jill Kretchmer                 
     3) Katie Nickoli                   4) Chrissy Kirchner               
  3  Bluffton  'A'                                       14:25.42            
          2/7, Anderson
     1) Rachel Noirot                   2) Kirstie Dravenstott            
     3) Lindsay Bryant                  4) Jennifer Niedermier            
  4  Anderson  'A'                                       14:44.46            
          2/7, Anderson
     1) Laura Carpenter                 2) Nicki Hiday                    
     3) Jennifer Jarred                 4) Claire Jenness                 
 
Event 23  Women High Jump
===============================================================================
     Name                        Year School           Entry Mark            
===============================================================================
  1  Stephanie Welch                  Bluffton              1.57m            
          2/7, Anderson
  2  Lynsey Somers                    Defiance              1.53m            
          2/14, Anderson
  3  Kirstie Dravenstott              Bluffton              1.53m            
          2/20, ONU
  4  Cassie McClendon                 Defiance              1.48m            
          2/14, Anderson
  5  Jennifer Knight                  Hanover               1.48m            
          2/14, Anderson
  6  Kimleeta Davis                   Bluffton              1.48m            
          2/20, ONU
  7  Erin Jackson                     Anderson              1.47m            
          2/28, Anderson
  8  Corinne Lipscomb                 Manchester            1.33m            
          2/28, Anderson
  9  Kate Grant                       Anderson              1.33m            
          2/14, Anderson
 
Event 25  Women Pole Vault
===============================================================================
     Name                        Year School           Entry Mark            
===============================================================================
  1  Sara Carew                       Franklin              2.89m            
          2/28, Anderson
  2  Sarah Kindig                     Manchester            2.59m            
          2/28, Anderson
  3  Lindsay Amrine                   Anderson              2.59m            
          2/28, Anderson
  4  Jamie Shores                     Bluffton              2.45m            
          2/13, ONU
  5  Katie Snyder                     Bluffton              2.44m            
          2/20, ONU
  6  Rachel Noirot                    Bluffton              2.43m            
          2/7, Anderson
  7  Erin Sanders                     Franklin              1.98m            
          1/17, Rose-Hulman
 
Event 27  Women Long Jump
===============================================================================
     Name                        Year School           Entry Mark            
===============================================================================
  1  Kimleeta Davis                   Bluffton              4.94m            
          2/7, Anderson
  2  Sarah Kindig                     Manchester            4.84m            
          2/7, Anderson
  3  Sarah Johnson                    Defiance              4.67m            
          2/14, Anderson
  4  Jennifer Holbrook                Manchester            4.54m            
          1/24, Wabash
  5  Lindsey Gorrell                  Manchester            4.52m            
          2/28, Anderson
  6  Cindy Allan                      Bluffton              4.51m            
          2/7, Anderson
  7  Stephanie Welch                  Bluffton              4.47m            
          2/20, ONU
  8  Sara Baillie                     Defiance              4.47m            
          2/14, Anderson
  9  Heather Wesolowski               Manchester            4.37m            
          2/7, Anderson
 10  Jennifer Knight                  Hanover               4.33m            
          2/7, Anderson
 11  Andrea Merkt                     Franklin              4.18m            
          2/28, Anderson
 12  Kirstie Dravenstott              Bluffton              4.15m            
          2/20, ONU
 13  Lynsey Somers                    Defiance              4.00m            
          1/31, Findlay
 14  Jennifer Maulding                Anderson              3.88m            
          2/28, Anderson
 
Event 29  Women Triple Jump
===============================================================================
     Name                        Year School           Entry Mark            
===============================================================================
  1  Lynsey Somers                    Defiance             10.02m            
          2/14, Anderson
  2  Sarah Kindig                     Manchester            9.99m            
          2/28, Anderson
  3  Kimleeta Davis                   Bluffton              9.75m            
          2/7, Anderson
  4  Cindy Allan                      Bluffton              9.73m            
          2/7, Anderson
  5  Kirstie Dravenstott              Bluffton              9.69m            
          2/7, Anderson
  6  Laurel Miller                    Bluffton              9.44m            
          2/13, ONU
  7  Cassie McClendon                 Defiance              8.73m            
          2/20, ONU
  8  Corinne Lipscomb                 Manchester            8.73m            
          2/7, Anderson
 
Event 31  Women Shot Put
===============================================================================
     Name                        Year School           Entry Mark            
===============================================================================
  1  LaTonya Fryerson                 Anderson             13.36m            
          2/14, Anderson
  2  Julie Risenburg                  Defiance             11.08m            
          2/27, ONU
  3  Michelle Puller                  Franklin             10.92m            
          3/6, DePauw
  4  Amy Hoffman                      Manchester           10.91m            
          2/28, Anderson
  5  Michele Bailey                   Bluffton             10.72m            
          2/7, Anderson
  6  Chelsea Henry                    Anderson             10.34m            
          2/7, Anderson
  7  Shannon Liechty                  Defiance             10.18m            
          2/27, ONU
  8  Jessica Morgan                   Defiance             10.11m            
          2/20, ONU
  9  Quanni Franklin                  Manchester            9.84m            
          1/24, Wabash
 10  Becky Wheaton                    Manchester            9.76m            
          2/21, DePauw
 11  Jamie Adams                      Hanover               9.57m            
          2/14, Anderson
 12  Wendi Duncan                     Anderson              7.43m            
          2/14, Anderson
 13  Lakisha Snyder                   Franklin              7.02m            
          2/20, Rose-Hulman
 
Event 33  Women Weight Throw
===============================================================================
     Name                        Year School           Entry Mark            
===============================================================================
  1  Julie Risenburg                  Defiance             15.50m            
          3/6, DePauw
  2  Amy Hoffman                      Manchester           14.73m            
          2/21, DePauw
  3  Shannon Liechty                  Defiance             14.01m            
          3/6, DePauw
  4  Michele Bailey                   Bluffton             11.97m            
          2/7, Anderson
  5  Quanni Franklin                  Manchester           11.88m            
          2/28, Anderson
  6  Chelsea Henry                    Anderson             11.64m            
          2/7, Anderson
  7  Jessica Morgan                   Defiance             10.68m            
          2/20, ONU
  8  Becky Wheaton                    Manchester           10.20m            
          2/28, Anderson
  9  Michelle Puller                  Franklin              9.59m            
          3/6, DePauw
 10  Wendi Duncan                     Anderson              9.16m            
          2/14, Anderson
 11  Lakisha Snyder                   Franklin              8.39m            
          2/7, DePauw